بررسی سوالات آزمون 92

دانشجویان گرامی، خسته نباشید.

چند ماه مطالعه کردید و کوشیدید تا آزمون را با موفقیت بگذرانید؛ و حالا آزمون سراسری به پایان رسیده. امیدواریم که تلاش هایتان منجر به نتیجه ای مطلوب شود.

و اما سوالات فارسی امسال:

اول آنکه، در یک نگاه کلی، به نظر می رسد که سوالات ادبیات فارسی زمون 92 به مراتب از سوالات سال 91 اسان تر بوده است.

دوم آنکه، بودجه بندی سوالات امسال با تغییری جزئی نسبت به یک آزمون استاندارد(مثلا آزمون سال 85) تقریباً همانی بود که باید و انتظار می رود که باشد. 9 سوال معنی و مفهوم، 3 سوال املا، 3 تست تاریخ ادبیات، 3 تست آرایه های ادبی و 7 سوال دستور زبان.

تنها، تعداد سوالات دستور کمی بیش از انتظار بود؛ که این برای دانشجویانی که سر کلاس ها حاضر شده بودند و یا به طور کلی بر مبحث دستور زبان مسلط اند، مناسب و پرفایده بوده است.

سوم آنکه، مثل بسیاری سالهای دیگر، چندین سوال غیراستاندارد و وقت گیر وجود داشت که متاسفانه دارد تبدیل به قاعده ی آزمون ادبیات فارسی رشته مدیریت اجرایی می شود و طراحان محترم اگر سالی بگذرد و چند تا از این سالات غیراستاندارد طراحی نکنند، روزشان شب نمی شود! مثل سوال 144 که سخت هم بود.

چهارم آنکه، ظاهراً طراح/طراحان محترم آزمون، کتاب صائب تبریزی را پیش رویشان باز گذاشته بودند و یادشان رفته بود که در عالم ادبیات ایران شاعرانی دیگر هم بوده اند. این اصرار بیش از حد به یک منبع، برازنده و شایسته آزمون سراسری کارشناسی نیست البته!

 

و پنجم آنکه. این روزها به شدت مشغول آماده سازی اضافات چاپ سوم کتاب هستم و  وقتم محدود بوده است. اما سوالات را پاسخ داده ام و به زودی(خیلی زود؛ انشاله ظرف 48 ساعت آینده) پس از جمع بندی و تایپ و ادیت، روی سایت می گذارم.

پیروز باشید. علیزاده

 

/ 0 نظر / 23 بازدید